حلال صنعتی چیست؟

حلال صنعتی | سپهر شیمی

حلال چیست؟

اولین سوالی که برای کاربران بخصوص افرادی که در زمینه مواد شیمیایی و علم شیمی اطلاعاتی ندارند، بوجود بیاید. این است که حلال چیست؟ محلول چیست؟ حلال صنعتی چیست؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با هم پاسخ تمامی این سوالات را بررسی نماییم.
حلال ماده ای است که ماده حل شونده که می تواند به صورت جامد، مایع و گاز یا مایع فوق بحرانی باشد را، در خود حل نماید. حال به سوال بعدی پاسخ می دهیم، به ماده ای که از حل شدن ماده حل شونده داخل حلال ایجاد می شود را محلول می گویند.
مهمترین ویژگی محلول توزیع یکنواخت تمامی مواد تشکیل دهنده در یک سطح مولکولی به طوری که هیچ مانده و ته نشینی باقی نماند است. اما نظر علم شیمی تشکیل محلول به چه صورت است؟
زمانی که ماده حل شونده را داخل حلال می ریزیم ملکول های حلال اطراف ملکول های حل شونده را احاطه می کنند و ماده محلول را بوجود می آورند. از دیگر ویژگی های حائز اهمیت حلال ها این است که با حل شدن، حل شونده داخل آنها تغییری شیمیایی رخ نمیدهد و تغییری در ماهیت ماده حل شونده بوجود نمی آید.
حلال ها کاربرد های زیادی دارند که از آنها می توان به استفاده در صنایع شیمیایی، دارویی، نفت و گاز، فرایند های تصفیه و ... نام برد. یکی از انواع حلال ها حلال های آلی مانند تمیز کننده ها، رنگ، حلال چسب، پاک کننده ها، عطر و غیره اشاره نمود.


انواع حلال ها | سپهر شیمی

انواع حلال ها

به طور کلی تمامی حلال ها در دو دسته حلال قطبی و حلال های غیر قطبی قرار می گیرند.

حلال قطبی: ذرات موجود در حلال های قطبی یکدیگر را با نیروی الکتروستاتیکی جذب می کنند، یکی از مهمترین حلال های قطبی آب است که می توان گفت رایج ترین حلال قطبی در جهان می باشد. حلال های قطبی تنها حل شونده های قطبی را در خود حل می کنند. شرکت سپهر شیمی قم تولید کننده انواع حلال های صنعتی می باشد همچنین این شرکت در زمینه تولید انواع حلال بی بو و روغن DOP نیز فعالیت دارد.

حلال غیر قطبی: ذرات موجود در حلال های غیر قطبی به علت قطبی نبودن یکدیگر را با نیروی جاذبه ی ضعیف واندروالسی جذب می کنند این نیرو بسیار ضعیف تر از نیروی موجود در بین ذرات حلال قطبی می باشد. ضعیف بودن نیروی بین ذرات این ماده موجب پایین بودن نقطه جوش و در نتیجه فرار بودن این حلال ها شده است.حلال های غیر قطبی نیز تنها حل شونده های غیر قطبی را در خود حل می کنند و یک محلول غیر قطبی را بوجود می آورند.


ثابت دی الکتریک حلال چیست؟

یکی از مهمترین فاکتور سنجش میزان حل کننده گی محلول های ثابت دی الکتریک آن است. توانایی حلال مایع برای حال کردن مواد جامد یونی به شدت به ثابت دی الکتریک آن مایع وابسته می باشد. هر چه ثابت دی الکتریک مقدار بیشتری داشته باشد به این معنی است که حلال بهتر می تواند در جدا سازی یون های حل شونده، در نتیجه حل شدن آنها در حلال موثر باشد و در مقابل هرچه این ثابت مقدار کمتری داشته باشد میزان حل شوندگی یون های جامد در این حلال پایین تر است.

حلال های صنعتی | سپهر شیمی

کاربرد حلال صنعتی | سپهر شیمی

حلال صنعتی و کاربرد آن

 حلال های صنعتی به حلال های گفته می شود که به میزان صنعتی برای معلق ساختن و یا تغییر خواص فیزیکی مواد مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از مهمترین محصولاتی که در شرکت سپهر شیمی قم تولید و عرضه می شود حلال های صنعتی به خصوص حلال بی بو می باشد که به علت کاربرد های زیادی که دارد بسیار پر استفاده است. از کاربرد های حلال های صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. در صنعت نفت برای جدا کردن مواد مانند آسفالت، فنل ها و هیدروکربن های آروماتیک مورد استفاده قرار می گیرد.
۲. استفاده برای فرایند های استخراجی مانند; مواد نفتی، روغن ها، عطر ها و رزین ها
۳. همچنین به عنوان مواد کمکی در صنایع تولید لاستیک، رزین، چسب و چرم مصنوعی کاربرد دارد.
۴. برای خالص سازی مواد مختلف استفاده می شود.
۵. در تولید دارو استفاده می شود.


حلال های صنعتی

در این بخش به بررسی برخی از رایج ترین حلال های صنعتی می پردازیم:

استون:
از این ماده معمولا به عنوان تمیز کننده ابزار مورد استفاده قرار می گیرد. از استون می توان برای آماده سازی سطوح فلزی برای جوشکاری استفاده کرد. این ماده شیمیایی به دلیل نقطه فلاکس کم در هر دو حالت مایع و بخار بسیار قابل اشتعال است. از خطرات این ماده شیمیایی می توان به افزایش خطر آتش سوزی و انفجار در محیط کار اشاره کرد.

متیل اتیل کتون (MEK):
متیل اتیل کتون یا همان بوتان نیز یکی دیگر از حلال های صنعتی پرکاربرد می باشد. این ماده نیز خطراتی مشابه استون دارد. همچنین برای پوست و چشم نیز می تواند بسیار خطرناک باشد. هنگام استفاده از این حلال شخصی که از این ماده استفاده می کند بایستی تمامی موارد ایمنی مانند پوشیدن لباس مناسب و فراهم کردن تهویه کافی را رعایت نماید.


انواع حلال صنعتی | سپهر شیمی

تولوئن:
یکی دیگر از حلال های صنعتی که کاربرد های زیادی دارد و در عین حال به دلیل سمی بودن می تواند برای انسان خطرناک باشد این ماده است. تماس مستقیم این ماده با پوست و چشم افراد می تواند صدمات جبران نا پذیری را به این افراد وارد نماید. تنفس بخار این ماده می تواند موجب سرگیجه و سردرد شود. استنشاق طولانی این ماده می تواند به مغز صدمات زیادی وارد نمایید.

الکل ها :
این مواد یک دسته از حلال های صنعتی را تشکیل می دهند. ویژگی مهم الکل ها داشتن یک سر قطبی و یک سر غیر قطبی است که می توانند هم مواد قطبی و هم مواد غیر قطبی را در خود حل نمایند.