سپهر شیمی

آشنایی با نفت بی بو و کاربرد و خواص آن

نفت بی بو مایعی سفید، بی رنگ و بی بو می­باشد که کمی سنگین­تر از بنزین است. این محصول به لحاظ شیمیایی پایدار بوده و خورندگی ایجاد نمی کند. این فرآورده عمدتاً بر پایه نفت سفید بوده و به دو روش اسید واش و تقطیری تولید می­شود اما می تواند از سایر فرآورده های سبک دیگر که مشابهت بالایی با نفت سفید دارد نیز به دست آید.
نفت بی­ بو تقطیری بدلیل یک مرحله تقطیر مجدد دارای خلوص بیشتر و درنتیجه قیمت بالاتری است. نفت بی بو درصنایع رنگ و رزین، چسب سیلیکون، اسپری حشره کش خانگی، واکس و پولیش؛ لاک وجوهر چاپ، موتورشو، انژکتورشو، ژل آتش زا و انواع شستشوی صنعتی کاربرد دارد و در سه گرید تولید می­شود.


سپهر شیمی
سپهر شیمی
سپهر شیمی

روش های تولید نفت بی بو

روش برج تقطیر : در این روش با استفاده از تقطیر خوراک سبک توسط برج تقطیر با درصد مشخص به روش اتمسفریک یا وکیوم نفت بی بو حاصل می شود. فرآورده تقطیری هرچه سبک تر باشد از کیفیت بالاتر و بهتری برخوردار است.
روش اسید واش
: در این روش از اسیدسولفوریک استفاده می شود و در مرحله اول با اضافه کردن اسید با خلوص بالا، محیط را اسیدی کرده و اسید به همراه آروماتیک جدا شده و در مرحله بعد با استفاده از سود و سایر مواد محیط را خنثی کرده و نفت بی بو را بدست می آورند.
فرمول و زمانبندی در فراینده اسید شویی بسیار مهم بوده و در کیفیت محصول نهایی تاثیر چشمگیری دارد.
تأثیر بر انسان و محیط زیست :

این ماده از راه چشم، پوست و استنشاق و بلع جذب می شود .
در اثر تماس با چشم ها سبب سوزش و تحریک می گردد .
در تماس با پوست سریعاً تبخیر شده و سبب خشکی و تحریک پوست می گردد .
بلعیدن این مایع سبب سوزش در ناحیه گلو و سینه شده و سبب تهوع و استفراغ می گردد .
تنفس بخارات این مایع سبب کاهش کار ایی دستگاه اعصاب مرکزی و آسیب به ریه ها می گردد.
شرایط نگهداری و حمل ونقل :

به علت قابلیت اشتعال این ماده حتماً قبل از حمل، اقدامات کنترلی مهندسی انجام گیرد . و در محیط خشک و خنک بدور از منابع و نور مستقیم خورشید و با تهویه مناسب نگهداری شود .